Af Max Schmeling, Cand.merc.log, Hellum, spidskandidat for Rebild Listen
Meget har efterhånden været skrevet og sagt omkring kommunens ressourcefordeling mellem Støvring og resten af kommunen og de fleste borgere, som ikke bor i Støvring har formentlig også bemærket forskellen. Grundene er flere men den primære grund til forskellen har været kommunens anlægs- ”investeringer” i Støvring grundet det voksende antal tilflyttere, som har skabt et større behov for infrastruktur ressourcer så som børnehaver, skoler, sportstilbud, plejehjem, m.m.. Derfor er kommunen nødt til at investere mere i infrastruktur end den modtager i skatteprovenu fra nye tilflytterne, og det ser ud til at man forventer at denne tendens skal fortsætte et godt stykke ud i fremtiden alt imens Støvring vokser og vokser. I mellemtiden er adskillige skoler og ældrecentre i yderområderne blevet lukket, privatiseret eller sammenlagt og yderområderne har generelt mistet ressourcer.
Er denne udvikling bæredygtig i længden? Min vurdering som økonom er at det er den ikke, for kommunen vil ikke i længden kunne blive ved med at omdirigere ressourcer fra resten af kommunen til Støvring mange år ud i fremtiden, indtil Støvrings demografiske udvikling har stabiliseret sig. Samtidig må man også stille spørgsmålet om det moralsk kan retfærdiggøres, at arbejde med en så skæv ressourcefordeling i kommunen i længere tid. Det kan det naturligvis ikke. Vi betaler alle ligeligt til kommunens kasse og har også derfor lige meget ret til del i kommunens ressourcer.
I det hele taget er kommunens ageren ganske paradoksal, for I Støvring udstykkes og bygges der, hvilket medfører mangel på infrastruktur ressourcer, hvor resten af kommunen samtidig affolkes og infrastruktur ressourcer afvikles.
Konsekvensen er at Rebild kommune bliver mere og mere fragmenteret og dette tjener hverken land eller by. Når utilfredsheden er stor nok, hvem fra oplandet har så lyst til at handle i Støvring, når Aalborg kun er 15 minutter længere væk. Som nytilflyttet eller eksisterende borger i Støvring er udviklingen heller ikke gavnlig idet at man skal konkurrere med kommende tilflyttere omkring de ressourcer der er.
Hvis vi skal undgå yderligere fragmentering af Rebild kommune, er den eneste løsning at sænke hastigheden hvormed Støvring udvides, således at anlægs investeringsomkostningerne spredes over en længere periode, og udviklingen dermed gøres mere bæredygtig. Dette ville muliggøre en langt mere ligelig fordeling af ressourcer i hele kommunen og samtidig være gavnligt for de nuværende beboere i Støvring.
Spørgsmålet er om der er politisk vilje til besindelse eller om ”væksttoget” skal fortsætte i Støvring og det er faktisk et spørgsmål, som du kan påvirke til kommunalvalget.










