lørdag, marts 14, 2026

Nørager Vandværk har fået ny formand

NØRAGER: Nørager Vandværk har afholdt den årlige generalforsamling på Nørager Kro, hvor man kunne glæde sig over et stort fremmøde i forhold til tidligere år. 

Formanden Niels Fruekilde kom i sin beretning ind på årets begivenheder. Gennem de sidste par år har der været arbejdet med at få lavet en ny boring, og det ser nu ud til, at der i løbet af foråret kan laves en prøveboring for at se, om der er vand nok til rådighed.

Kassereren Kristen Stagstrup fremlagde årsregnskabet, der slutter med en underskud på 30.000 kroner eller næsten et nulresultat. Også dette år har været præget renoveringsarbejder i Nørager, og det vil især præge det nye år med renoveringen af Bredgade.

Der var genvalg til bestyrelsen, og på revisorposten kom Poul Erik Larsen på banen, da Kaj Bjørn ikke ønskede genvalg.

Bestyrelsen havde stillet forslag til ændring af § 3 om medlemmer, således at lejere også har mulighed for at deltage – også som bestyrelsesmedlemmer. Forslaget blev vedtaget med alle stemmer.

Palle Pedersen fra AN-Energi gav en orientering om det store renoveringsarbejde på Bredgade, som vil præge byen resten af 2026.

I forbindelse med generalforsamlingen har Niels Fruekilde valgt at trække sig fra formandsposten efter mere end 25 år på posten og endnu flere i bestyrelsen. Kim Byrialsen overtager formandsposten. Familien er dog ikke helt ukendt med formandskabet, idet Kims far var formand i en årrække i forrige årtusinde.

Related Articles

- Advertisement -spot_img

Seneste artikler